Przejdź do głównej treści
Otwiera się w nowym oknie

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas niezwykle ważne, dlatego popieram i będę popierać każdą inicjatywę promująca bezpieczeństwo na drogach – mówi marszałek Jakub Chełstowski

Na prezentowanym spocie aktorka ma na sobie elementy odblaskowe, mimo że porusza się chodnikiem w ciągu dnia. Zanim wejdzie na przejście, rozgląda się w obie strony i czeka, aż kierowca zatrzyma się przed pasami. Mimo to nie przestaje patrzeć, co się dzieje na drodze. Dzięki temu, gdy inny kierowca wyprzedza stojący samochód i wjeżdża na drugi pas jezdni, aktorka w ostatniej chwili zdąży się zatrzymać na środku jezdni. - To, co zrobił ten kierowca, mogło mnie zabić. Ja zrobiłam wszystko, żeby żyć - mówi na koniec filmu Kinga Preis.

Statystki policyjne pokazują, że do największej liczby wypadków dochodzi właśnie na pasach. W 2019 roku na terenie województwa śląskiego doszło do 795 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których 60 z nich zginęło. Prawie połowa tych zdarzeń miała miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych, w których zginęło 25 osób, a 387 zostało rannych. Porównując powyższe dane do roku ubiegłego, odnotowano poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Jedna od początku stycznia 2020 roku do chwili obecnej zaistniały 43 wypadki z udziałem pieszych, w którym 3 osoby zginęły. W ponad 85% przypadków sprawcami zdarzeń z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych są kierującymi pojazdami.

Zachęcamy do obejrzenia spotu „Zanim ominiesz, pomyśl...”:
https://www.youtube.com/watch?v=uY0jb3PRPn8&fbclid=IwAR0XTOgkKAXmwfmcZ5sjchFtJsA_ZLawXPMoL-3IVGGSb3ppwZfSCnjhiBw