Przejdź do głównej treści
Otwiera się w nowym oknie

Fundacja PGE pomaga wracać do zdrowia po COVID-19

Fundacja PGE przekazała Śląskiemu Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowemu im. dr. A. Szebesty darowiznę na zakup urządzeń do terapii polem elektromagnetycznym, wykorzystywanych w rehabilitacji postcovidowej. 

PGE angażuje się w działania wspierające walkę z pandemią i jej skutkami od marca ubiegłego roku. Realizujemy projekty zapewniające odpowiednią opiekę osobom zmagającym się z powikłaniami po przebytym zachorowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji oddechowej - mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGE.

Rehabilitacja oddechowa u pacjentów, którzy przeszli ciężką postać COVID-19 jest niezwykle istotna. Chorzy po przebyciu zakażenia skarżą się najczęściej na złą kondycję fizyczną, duszności po wysiłku oraz atrofię mięśni. Niektórzy cierpią ponadto na zespół stresu pourazowego.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup urządzenia BTL SIS do terapii polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności, które z powodzeniem wykorzystywane jest w rehabilitacji postcovidowej. Warto podkreślić, że przypuszczalnie będzie to pierwsze tego typu urządzenie na naszym terenie – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr A. Szebesty.

Dodatkowy problem, który pojawia się po długotrwałej wentylacji płuc, to dysfunkcja przepony. Terapia polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności BTL SIS jest z powodzeniem stosowana w chorobach układu oskrzelowo-płucnego, ponieważ działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, poprawia hipokoagulację, rozszerza oskrzela, zmniejsza stany zapalne i normalizuje autonomiczną regulację oddychania zewnętrznego. Terapia ta ma na celu również wzmocnienie przepony, mięśni międzyżebrowych oraz poprawę krążenia krwi w okolicy klatki piersiowej. Urządzenie wywołuje intensywne, ale delikatne skurcze mięśni oddechowych. Umożliwia to bardziej aktywną rehabilitację oddechową również u pacjentów, którzy przeszli ciężkie zapalenie płuc. BTL SIS z powodzeniem stosowany jest także w rehabilitacji układu mięśniowo-szkieletowego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Centrum realizowany jest program terapii po przebyciu COVID-19, w ramach którego pacjenci na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego mają możliwość skorzystania z kompleksowej rehabilitacji.

BTL