Przejdź do głównej treści
Otwiera się w nowym oknie

Warto w tym miejscu podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje jod za jeden z pierwiastków, którego przyjmowanie w odpowiedniej ilości jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Pierwiastek ten nie jest „wytwarzany” przez ludzki organizm, dlatego musi być dostarczany z zewnątrz. Stąd też w naszym kraju (gdzie występują jego niedobory, szczególnie na terenach górskich) wprowadzono obowiązek jodowania soli kuchennej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Jod jest niezbędny m.in. do właściwego funkcjonowania tarczycy oraz do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci.

Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli oraz zatok, rozedmy, pylicy płuc i astmy oskrzelowej, niedoczynności tarczycy, nerwicy wegetatywnej, stresu i ogólnego wyczerpania oraz wyczerpania głosowego, a także alergicznych chorób górnych dróg oddechowych. Poprawiają również komfort oddychania, zwalczają i hamują stany zapalne i nawilżają śluzówki.

Inhalacji powinny natomiast unikać osoby, u których stwierdzono ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy, uczulenie na jod lub którykolwiek ze składników solanki.

Wykorzystywana w naszej tężni solanka wydobywana jest od 1892 roku z odwiertu „Korona”, z głęboko położonych złóż wód leczniczych - solanek jodkowych, w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Solanka z Zabłocia, zalegająca na dużej głębokości 450 - 650 m, to zakonserwowany relikt ciepłego morza. Jest ona produktem wyjątkowym na skalę światową ze względu na stabilną, przebadaną i udokumentowaną zawartość biogenicznego jodu, dochodzącą do 140 mg/litr. Jod pochodzący z mineralizacji alg morskich oraz podwyższona zawartość wapnia i magnezu nadają solance wyjątkową skuteczność.

Co ważne, inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 45 do 60 minut.

Teznia